Rüya Yorumları

Müzikli rüyaları iyi dinleyin

'En karmaşık teknolojik bir aleti anlatmamız yarım saatimizi alırken, en basit duygumuzu ifade etmek için 126 satır 36 paragraf konuşmamız gerekebiliyor. Ve konuşma şu cümleyle bitiyor:
'Bilmem anlatabildim mi?'

İşte müziğin sihri burada başlıyor. Binlerce kelimeyle ifade edilemeyen tek bir duygu, müziğin ritmi ve harmonisi ile dile gelip, kanat takıyor. Müziğin duygularımızı anlatabilmemize olanak tanıyan bu özelliği o kadar aşikar, o kadar test edilip onaylanmış bir durum ki, rüyalarımıza işlemiş.

Yani, müziğin rüya sembolizasyonu da tıpkı uyanık hayatta olduğu gibi, bize duygularımızı ve iç dünyamızın derinliklerini anlatır.

Rüyanızda fonda duyduğunuz melodiye, bu melodinin size hissettirdiklerine dikkat edin. Rüyada dinlediğiniz müzik içinizi ısıtan bir nota zincirinden oluşuyorsa, size huzur veren, anlatmakta güçlük çektiğiniz duygularınız var demektir.

Eğer hoşlanmadığınız bir müzik dinliyorsanız, bu durum, hoşnut olmadığınız, sizi endişelendiren ya da rahatsız eden duyguların varlığını gösterir.

Duyduğunuz melodi size acı veriyorsa, yaşamsal kırgınlıklarınız, incinmiş duygularınız olabilir. Rüyanızda müziği icra eden kişi sizseniz, sosyal anlamda kendinizi iyi ifade edemeyen birisi olduğunuzu, ya da duygularınızı yeterince aktaramadığınız için insanların sizi anlamadığını düşündüğünüzü gösterir. İç sesiniz toplumsal ilişkilerinize dikkat çekmeye çalışıyordur.

Rüyada müziği yapan, çalan ya da söyleyen kişi başka birisi ise, melodinin üzerinizde oluşturduğu duygularla bağlantılı olarak, bu kişinin, size iyi hissettiren önemli bir kişi olduğu, ya da tam tersi, bazı kişilerin duygularınızla oynadığı mesajı verilmektedir.

Evrendeki tek tını, sevgi tınısıdır. Bu sese kulak verin.

Kendi müziğinizi sonuna kadar açın, 'Seviyorum' diye haykırın toprağa, insana, evrene... Haykırın ki, karanlık önünüzde titresin.

Rüyalarınızın en güzel melodileri yaşamınıza yansısın...

Sevgi ile kalın,

Niobe

Rüyada hatırlanan şifreler!

Sizden gelen maillere daha hızlı ulaşabilmek için geçtiğimiz hafta androit bir telefon aldım. Böylelikle en kısıtlı zamanda ve en dar alanda bile size rahatlıkla ulaşabilecektim.

Ancak teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, size sunduğu dünyanın kapılarını açmak için bir şifreye ihtiyacınız oluyor. Bana yolladığınız maillerde benimle en özel rüyalarınızı paylaştığınızı bildiğim için, telefonun şifresini kimsenin çözemeyeceği şekilde oluşturdum.

Çok başarılı olmuşum. Hafta sonu şifreyi unuttum! Ve 48 saat şifreyi ben de bulamadım. Bu konu kafama o kadar takılmış ki, pazar gecesi bir rüya gördüm. Rüyamda aniden bir ekran belirdi, ekranın üzerinde telefonumun şifresi yazıyordu. Bu tür bir olay en az bir kez sizin de başınıza gelmiştir.

Günlük hayatımızdan alıntıların sahnelendiği rüyalarda uzun zamandır hatırlayamadığınız bir telefon numarasını bulmuş, kaybettiğiniz bir eşyanın yerini anımsamış, bir türlü ismi aklınıza gelmeyen eski bir tanıdığınızı rüyanızda görüp ismi ile hitap etmiş, aklınıza takılan bir sorunun yanıtını hatırlamışsınızdır.

Bazı bilgilerin rüyada edinildiği bilinmektedir. Pek çok sanatçı, bilim adamı, politikacı, müzisyen ya da yazar uzun zamandır üzerinde çalıştıkları eserlerine, rüyalarından esinlenerek yaratıcı başlangıçlar yapmış ya da içeriğe yeni boyutlar kazandırmışlardır.

Bunların en ünlülerinden biri 19'uncu yüzyılda yaşayan kimyager Friedrich Kekule'nin rüyasıdır.

Üzerinde çalıştığı maddenin moleküler yapısını anlamakta zorlanan Kekule, rüyasında her birinin kuyruğu, diğerinin ağzında bir yılan çemberi görür. Bu rüya sonucunda da bir tür hidrokarbon olan benzenin kimyasal yapısının çizgisel değil, dairesel olduğunu keşfeder.

Nobel ödüllü biyolog Otto Loewi de uzun yıllar önce üzerinde çalıştığı bir araştırma ile ilgili yıllar sonra bir rüya görür. Bu rüya Loewi'nin 'sinir tepkilerinin kimyasal transmisyonu' ile ilgili teorisini oluşturan rüyadır.

Tarih boyunca rüyalarda ortaya çıkan keşiflerle ilgili örnekler olmuştur. Bu keşifler uyanıkken yapılan yoğun çalışmaların bilinçaltı uzantılarıdır.

Gece kapalı bilinç halindeyken dış dünyanın uzağında iç kaynağımıza döneriz. Dış dünyanın karmaşık müdahalelerinden bağımsız kalan beyin bu rahatlama ve şarj olma süreci esnasında uzun zamandır erişemediğimiz bilgilere erişmemize olanak tanır.

Uzun zamandır aradığınız sorulara rüyalarda yanıt bulabilirsiniz. Rüyalarla yaptığınız iş birliği, bilinçaltı katmanlarınız ve üst beyniniz arasındaki bilgi ve algı akışınızı hızlandırıp, varoluş serüveninize yeni bir bakış açısı getirecektir.

Sizin serüveniniz göz kamaştırıcı olsun...

Sevgi ile kalın,

Niobe